שחזור שד לאחר מחלת הסרטן

שחזור שד

אחת מכל תשע נשים תחלה בסרטן השד, לפי הסטטיסטיקה. מקרים מסוימים, חלק מהטיפול במחלה דורש גם כריתת שד. מהו שחזור שד וכיצד הוא מתבצע?

מדוע יש צורך בשחזור שד ?

שדיים נחשבים לאחד מסממני הנשיות המרכזיים. לכן, במקרים מסויימים כגון תאונה, או כריתת שד בעקבות סרטן השד, נשים רבות מעוניינות להחזיר לעצמן את דימוי הגוף הנשי.
החלמה מסרטן השד הינו תהליך ארוך וכואב, כאשר המחלה פוגעת גם בנשים צעירות.

ריתת השד פוגעת כמובן גם באיכות החיים, בביטחון העצמי ובדימוי העצמי. חלק מהנשים נעזרות תותב, כלומר חזייה מרופדת המדמה שני שדיים, אולם זהו מצב זמני שאינו פותר את האישה מתחושות הניכור כלפי הגוף החסר.

 מה ההבדל בין שחזור מלא לשחזור חלקי?

בחלק מהמצבים, הרופאים המטפלים יעדיפו להסיר בניתוח את כל רקמת השד ובמצבים אחרים יעדיפו הרופאים לערוך כריתה חלקית של השד, רק באזור הגידול ולשלב טיפול כימותראפי והקרנות.

במקרה של צורך בכריתה, בין אם חלקית או מלאה, מומלץ לשתץ מנתח פלסטי בשלבי האחבון, על מנת שיוכל לבחון את המקרה ולהעריך כיצד יהיה הכי נכון לשחזר את השד בהתאם לכריתה.
אצל נשים בהן הגידול קטן יחסית ואין פגיעה בבלוטות הלימפה ניתן לבצע שחזור חלקי במקביל עם הניתוח הכריתה. במידה ויש צורך בטיפולים נוספים מומלץ להמתין עם ניתוח השחזור עד להחלמה מלאה.

מה כולל תהליך שחזור שדיים ?

ניתוח לשחזור שד לא חייבים לבצע מייד לאחר הכריתה, וניתן לעבור אותו גם שנים לאחר ההחלמה ממחלת הסרטן.
ישנן שיטות רבות המתאימות לשחזור שד, כאשר יש לאבחן את מצב השד עם מנתח פלסטי במטרה להתאים את השיטה האידיאלית.
סוג השיטה שתתאים תקבע לפי כמות העור שנותרה, איכות העור, היכן ממוקמת הצלקת, האם נכרתו גם שרירי החזה ומה מצב השד השני.
כאשר נותר מספיק עור, לרוב לאחר כריתה חלקית נוטים להשתמש בשתל סיליקון.

במידה של כריתה מלאה, או במקרה שלא נותר מספיק עור כדי לכסות את שתל הסיליקון ניתן להשתמש במותחן רקמות, מעין בלון המוחדר מתחת לעור בניתוח, והוא מנופח בהדרגה במשך שבועות אחדים.
המותחן, בשילוב עם תמיסה פיסיולוגית מרחיבים את העור עד לפי 3 מנפח השד הרצוי, על מנת שהעור יספיק לכיסוי מלא של השד. ניתן גם להיעזר מרקת עור מאזור אחר בגוף, כמו למשל הבטן או הירכיים.

האם ניתן לשחזר את הפטמה בניתוח לשחזור שד ?

היום ניתן בהחלט לשחזר את הפטמה והעטרה לאחר גמר שחזור השד עצמו.
השחזור נעשה לרוב על ידי העברה  של שתל עור ממקום אחר בגוף, כאשר הצבע הייחודי של הפטמה הנוטה לחום ורדרד מושג על ידי קעקוע של צבע.

חשוב לדאוג להתאמה של הפטמה לפטמה הקיימת בשד השני.
לעיתים, חלק מהנשים בוחרות לעצב גם את השד השני על מנת שיהיו דומים ככל האפשר, ואז ניתוח השחזור משולב בניתוח הרמה או הגדלה של השד הבריא.