פילינג

11 בנובמבר 2014

טיפולי קילוף עור, או בשמם המוכר יותר והעממי "פילינג", ידועים בשימוש כמעט משחר ההיסטוריה. פילינג הוא כינוי למגוון של טיפולים שתכליתם זהה: הסרת שכבת העור החיצונית המכילה בעיקר תאי עור מתים, וחשיפת תאי העור חדשים ובריאים שתחתם. טיפול פילינג יעיל להשגת מראה צעיר יותר של עור הפנים והצוואר, וטיפולים עמוקים יותר יכולים אף להעלים צלקות, כתמי עור וכתמי לידה.

אילו סוגים של פילינג קיימים

ניתן לסווג את טיפולי הפילינג  לשלושה סוגים עיקריים: פילינג ביתי, פילינג כימי ופילינג לייזר. הסוג הראשון הנו טיפול יום יומי המבוצע בבית. פילינג ביתי מתרחש למעשה אפילו במהלך קרצוף העור בסבון ומים במקלחת, אך ניתן לשפר את התוצאות על ידי שימוש בספוג או ליפה, וכן באמצעות סבון פילינג מיוחד המכיל גרגירים. הטיפול הביתי יעיל כאשר הוא מיושם מידי יום, ועלותו אפסית ביחס לטיפולי פילינג אחרים.

פילינג כימי הוא תהליך המתבצע במרפאה קוסמטית, ובמהלכו נצרב העור על ידי חומצות שונות. מגוון התכשירים רחב, החל מחומצות טבעיות שמקורן בפירות ועד לחומצות חזקות ביותר שגורמות לכוויות משמעותיות. בטיפולי פילינג עמוק בחומצה, מתבצעת הרדמה מקומית או מלאה, היות וההליך עצמו גורם כאב וצריבה. למעשה, טיפול פילינג עמק משאיר כוויות בדרגה 2 על העור, ולאחר טיפול פילינג בחומצה קיימת תקופת החלמה. בתקופה זו העור רגיש יתר לשמש, ולכן אין להיחשף לשמש ישירה או להשתמש בקרם הגנה בעל מקדם גבוה.

פילינג בלייזר

קילוף עור בלייזר הנו טיפול חדשני יחסית, אשר פועל באופן דומה לטיפול פילינג כימי. עיקרון הטיפול זהה: גם כאן הרעיון הוא לצרוב את שכבת תאי העור המתים, ולחשוף תחתם עור צעיר, בריא ומבריק יותר. פילינג לייזר הנו טיפול מכאיב, ועל כן יתבצע לרוב בהרדמה מלאה על מנת למנוע סבל מהמטופל או המטופלת.

הסכנות והחסרונות של טיפול פילינג

בעוד טיפולי פילינג ביתיים או פשוטים אינם כוללים סכנה כלשהיא, פילינג כימי עמוק וכן פילינג בלייזר הנם טיפולים המחייבים התייחסות רפואית מקצועית ונאותה. במהלך האבחון, יש להתייחס לסוג העור ולגוון העור. בעוד טיפולי פילינג כימי עשויים להתאים למרבית האנשים בעלי עור בהיר, על אנשים עם עור כהה, צהוב א אדום עשויים הטיפולים להותיר כתמים. כמו כן, ככל טיפול המלווה בהרדמה מלאה, יש לשקול את יתרונותיו אל מול הסכנות הכרוכות בהרדמה, בעיקר אצל אנשים הסובלים מבעיות לחץ דם, או אנשים מבוגרים.