ניתוח לשינוי מין

אנשים רבים היום מבקשים לשנות את גופם בהתאם לזהות המגדרית שלהם, כלומר מרגישים שהמין הביולוגי שלהם אינו משקף את תפיסת הזהות המגדרית שלהם.
ניתוחים לשינוי מין ערוכים לבצע שינוי מגבר לאישה ומאישה לגבר.
מה התהליך שיש לעבור כאשר בוחרים לשנות את המין הביולוגי?

מהו ניתוח לשינוי מין ?

ניתוח לשינוי מין היא הליך כירורגי הכולל ניתוחים פלסטיים וניתוחים שמטרתם לשנות את פעולתם של אברים שונים בגוף, בכדי להעניק להם מראה ותפקוד כפי שקיים בגוף המין השני.
ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוח לשינוי מין- Male to Female, כלומר מזכר לנקבה, ו-Female to male, מנקבה לזכר.
מרבית הניתוחים לשינוי מין שנערכו מאז התפתחות הטכנולוגיות הרפואיות המתאימות היו דווקא ניתוחי MtoF, אולם בשנים האחרונות חלה עלייה במספר ניתוחי ה-FtoM.

היכן ניתן לעבור ניתוח לשינוי מין בישראל ?

ראשית, חשוב להדגיש כי ניתוח לשינוי מין אינו ניתוח אחד בלבד, והוא מורכב מסדרה של מספר טיפולים.
בישראל חל איסור לבצע ניתוח לשינוי מין במסגרת פרטית, וניתן לעבור אותו בבית חולים ממשלתי בלבד, לאחר אישור הניתוח על ידי ועדת מומחים.
הוועדה כוללת פסיכולוג, פסיכיאטר, אנדוקרינולוג, אורולוג, גינקולוג ופלסטיקאי.
לאחר הפנייה לוועדה, יש לעבור תהליך האורך שנתיים, במהלכו מתבקשים הפונים או הפונות לחיות בהתאם לסממני המגדר הנבחר עליהם/ן, וכן מתחיל טיפול הורמונאלי.

כיצד מתבצע ניתוח לשינוי מין MtoF ?

ניתוח לשינוי מין עבור טרנסקסואלים המבקשים לעבור ניתוח MtoF כולל בין היתר ניתוח להסרת הפין והאשכים, ניתוח לבניית נרתיק, בניית דגדגן וניתוח להגדלת חזה.
בנוסף, ישנם כמה ניתוחים קוסמטיים נוספים שמיועדים לשינוי מבנה הפנים כגון עיצוב אף ושפתיים, עיצוב עצמות הסנטר והלסת, הקטנת אוזניים, שינוי קו השיער, החלקת עצמות המצח ועוד.
במקרים רבים נדרש גם ניתוח להקטנת הגרוגרת וניתוח להצרת מיתרי הקול.
התהליך כולו מלווה בנטילת הורמונים וטיפולים משלימים שונים הדרושים להקל על הגוף לעבור את השינויים הרבים.

כיצד מתבצע ניתוח לשינוי מין FtoM ?

גם טרנסקסואלים הבוחרים לעבור ניתוח FtoM נזקקים לעבור תהליך ארוך מול הוועדה המאשרת.
עם סיום ההכנות, ניתוח לשינוי מין מאישה לגבר כולל הסרת שני השדיים, הסרת הרחם והשחלות ובנייה של איבר מין זכרי ( לעיתים מבוצע על ידי שחרור בסיס הדגדגן מבלי לשנות את מבנה צינורית השתן).

מדוע גברים או נשים מעוניינים בניתוח לשינוי מין ?

מין ומגדר אינם חופפים בהכרח עבור כל בני האדם. תפיסת הזהות המגדרית, אני גבר או אני אישה הינה תפיסה מורכבת, המתעצבת בגילאים המוקדמים ביותר, ללא קשר לסממנים הביולוגים.
בני אדם לכל אורך ההיסטוריה ובתרבויות שונות עברו תהליכים של שינוי המין או המגדר באופן כזה או אחר.
היום, הודות להתפתחויות טכנולוגיות רבים מהאנשים המרגישים כי גופם אינו תואם לזהות המגדרית שלהם יכולים לעבור ניתוח לשינוי מין ולהתאים את המין למגדר.