מתיחת צוואר

11 בנובמבר 2014

עור צוואר רפוי הוא אחד מסימני ההזדקנות הראשונים. מתיחת צוואר הנה טיפול מבוקש בעיקר אצל בעלי 45-50, אשר עור הצוואר אצלם "נפל" לפני נפילת עור הפנים.

למי מומלץ לעבור ניתוח מתיחת צוואר

במקרים קלים מאד של צניחה קלה בשרירי הצוואר הצידיים, ניתן לדמות מתיחת צוואר על ידי הזרקת בוטוקס או חומרי מילוי פלאסטיים דומים. כאשר שרירי הצוואר הופכים רפויים יותר, בעיקר אצל מי שקיים אצלו משקל עודף או לחילופין נמצא לאחר תקופת הרזייה משמעותית, אפשר לשקול ניתוח מתיחת צוואר.

מצב עור הפנים וסוגו קובעים בהחלט את סיכוייו של ניתח מתיחת צוואר. עור פנים יבש מאד, או כזה שקיימים בו נזקי שמש ועישון רבים עשוי לא לחזור לגמישות הרגילה. במקרים כאלה, מוטב לטפל ראשית כל בעור הפנים למשל בטיפולי פילינג, ורק לאחר מכן לפנות לניתוח.

מהו ניתוח מתיחת צוואר

ניתוח מתיחת צוואר מבוצע על ידי מתיחת העור הרפוי, הסרת רקמות שומניות ושרירים וכן ניקוז ושאיבת שומן עודף. זהו ניתוח לכל דבר, ומהטופל או המטופלת נמצאים בהרדמה מלאה על שולחן הניתוחים כשעה וחצי. הרופא המטפל מחליט על סוג הטיפול, ומסמן על עור המטופל את האזורים המיועדים למתיחה או לשאיבת שומן. מתיחת העור נעשית על פי רוב על ידי חתכים עדינים באזור תנוכי האוזניים, ושאיבת השומן על ידי החדרת צינוריות דקיקות אל הסנטר או הצוואר. במקרים מסוימים ייעץ הרופא המטפל לבצע גם ניתוח הסרת סנטר כפול במקביל לניתוח מתיחת צוואר.

התאוששות מניתוח מתיחת צוואר

לאחר הניתוח, המטופל יישאר על פי רוב להשגחה רפואית של עד כיממה. נדרש זמן החלמה ראשוני של כשבוע ימים, במהלכו יינתן למטופל מחוך לצוואר. זו מעין תחבושת חיצונית, העוטפת את האזורים המטופלים ומונעת תנועות חדות של שרירי הפנים והצוואר בזמן החלמתם. אין לחפוף את הראש במשך שלושה ימים מיום הניתוח, וכן גברים העוברים ניתוח מתיחת צוואר יונחו לא להתגלח במהלך שבוע. לאחר ניתוח מתיחת צוואר יתכנו נפיחויות שונות ודלקות מקומיות בעור, וכן תחושות כאב ורפיון מסוים בשרירי הפנים. תחושות אלה אמורות להיעלם לחלוטין כעבור כשבועיים, ואחריהן יחזור העור למצב מוצק ומתוח.

לסיכום, רפיון ונפילת עור הצוואר הנם תהליך התבגרות טבעי. ניתוח מתיחת צוואר עשוי למזער את סימני הגיל, ולהחזיר את עור הצוואר למצבו המתוח.