השתלת סנטר והשתלת עצמות לחיים

פנים אסתטיות תלויות במידה רבה בפרופורציה שבין כל חלקי הפנים. איך אנחנו נראים ממבט מהצד, איזה איבר גדול יותר ממשנהו. כאשר חושבים על ניתוח פלסטי בפנים נוטים לשים דגש על איזור האף, עפעפיים ולהזניח את הסנטר ועצמות הלחיים המהווים את התשתית של הפנים.

בדינמיקה של מבנה הפנים מהווה הסנטר חלק חשוב ועליו להיות פורפורציונאלי בעיקר לאף. השתלת סנטר מאפשרת להגיע למראה פנים אסתטי במהירות וללא כאבים

ניתוח להשתלת סנטר הידוע גם בשם מנטופלסטיקה מומלץ במקרים בהם הסנטר חלש, נפגע בתאונה, כחלק ממתיחת פניםבמקרים של עודף עור באיזור קו הלסת או כאשר אין פרופורציה בין מבנה הפנים לגודל הסנטר.

בנקרים רבים יכול מנתח פלסטי להמליץ השתלת סנטר למטופלים המתכננים לעבור ניתוח אף, וזאת על מנת לשמור על איזון היות וגודל הסנטר חייב להיות מותאם לגודל האף. בין אם מדובר בסיבה אסתטית או רפואית, יש לבצע את ההליך במקום מסודר אשר הוסמך לבצע השתלות סנטר.

כאשר  מעצבים את אזור הסנטר יש להזריק חומר מילוי בשם ביולקמיד לדופן העצם ובכך למעשה לעצב את האיזור התת עורי. פעולה זו אינה פעולה כירוגית ומלווה באי נוחות קלה ובהתאוששות של כשבוע.

בהשתלת סנטר משתמשים בסיליקון מוצק אשר שומר על צורתו המקורית ואינו מתפזר ברקמות הגוף ניתן לעצב את השתל כך שיתאים למבנה הפנים על מנת לשמור על סימטריה. את השתל מחדירים באמצעות ניתוח הנעשה בשתי שיטות, בהתאם לפרמטרים שונים ולשיקול דעתו של המנתח. השתלה באמצעות חיצוך חיצוני דק בבסיס הסנטר או השתלה באמצעות חתך דרך הפה, מה שאינו מותיר צלקת חיצונית. משתלים חומר לדופן כאשר מבקשים להגדיל את הסנטר ניתן להאריך אותו על יידי החדרת שתלים מלאכותיים או באמצעות ניתוח להארכת עצם לסת תחתונה. הקטנת סנטר מתבצעת על ידי עיצוב הלסת התחתונה
כמו הסנטר, כך גם עצמות לחיים מהוות תשתית לפנים. מבנה עצמות לחיים תלוי בגורמים שונים בניהם גם ארץ מוצא וגנטיקה תורשתית.

עצמות לחיים גבוהות ומאורכות מעניקות מראה אצילי  וכיום יותר ויותר אנשים בוחרים באופציה זו היות וניתן לבצע אותה גם מבלי לעבור מתיחת פנים כוללת.

השתל מעוצב בהתאמה למבנה הפנים של המנותח כך שהתוצאה תראה טבעית ותשתלב במבנה הכולל של הפנים.