הזעת יתר

הזעת יתר הינה תופעה מוכרת ומטרידה, יותר מ300 אלף בני אדם סובלים מהזעת יתר בייחוד בחודשי הקיץ, מה שהופך את חייהם לסיוט. הם מתביישים ללבוש חולצות צמודות, נמנעים מלחיצת ידיים ומחזיקים באופן קבוע בגדים להחלפה. כיום ניתן לפתור את הבעיה באמצעות הזרקת בוטקס, הליך קצר, יעיל ולא כואב.

מהי בעצם הזעת יתר ?

הזעה הינה מנגנון פיזיולוגי לקירור חום הגוף. זהו מנגנון טבעי לגמרי המכיל בלוטות זעה המסייעות בוויסות החום במצבים בהם חום גופנו עולה מעל הנורמל, כמו בעת פעילות ספורטיבית. כל אדם מזיע כאשר חום גופו עולה, אך אילו הסובלים מהזעת יתר חווים תקלות בוויסות חום הגוף, כך שההזעה  אינה פורפורציונאלית לפעילות שנעשת והם מוצאים עצמם מזיעים גם כאשר הגוף במצב רגוע.

מהי הזעת יתר כללית ?

הזעת יתר כללית הינה הדרך של הגוף לבטא מצב היפר מטבולי לא תקין. הגוף עובד על טורים גבוהים מדי, נמצא במצב של ייצור חום מגובר ואינו מצליח לווסת את עצמו.הזעת יתר כללית יכולה להיגרם ממצבים כמו השמנת יתר, הפרשה מוגברת של אנדרנלין, ליקוי בתפקוד בלוטת התריס, שינויים הורמונלים וכדומה. בעיה זו מוגדרת בסימפטום רפואי והטיפול בה הינו נגזרת הטיפול בבעיה הראשונית.

מהי הזעת יתר ממוקדת ?

 הזעת יתר ממוקדת, המוכרת גם כהזעת יתר ראשונית הינה תופעה המופיעה לרוב באיבר או מספר איברים בגוף ונגרמת כתוצאה מפעילות מוגזת של בלוטות הזיעה. הזעה זו אינה קשורה לחשיפה לחום והיא מורגשת בעיקר במצבי התרגשות או לחץ. אחת התופעות המוכרות ביותר בהקשר הזעה ממוקדת היא הזעת כפות הידיים. אנשים הסובלים מהזעת יתר ממוקדת יכולים להזיע בכפות הידיים כאשר הם מתרגשים ממפגש עם אדם חדש או צריכים לדבר בפני קהל. איברים אחרים המאפיינים הזעה זו הם בית השחי, כפות הרגליים, הפנים ובמקרים שכחים פחות בחלקי גוף מוצנעים יותר כמו השדיים והמפשעה.

מהי השיטה הנפוצה ביותר לטיפול בהזעת יתר ?

בעבר טיפלו בהזעת יתר ממוקדת בניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופית, בניתוח זה מנתקים עצבים מסוימים ובכך למעשה מנטרלים את המנגנון המוגבר של בלוטות הזיעה. הניתוח קל יחסייית אולם כיום כמעט ולא מבצעים אותו היות ויעילותו בפיתרון הבעיה בהזעה בבית השחי מוגבל יחסית.
הטיפול הנפוץ ביותר לטפול בהזעת יתר כיום הינו הזרקת בוטיקס,רעלן הנחשב בטוח ומשמש בדרך כלל ליישור קמטים. באמצעות הבוטיקס חוססמכים את מעבר הגירוי העיצבי מהעצב לבלוטת התריס ובכך מונעים את הפעלת מנגנון הזיעה.
הזרקת בוטקס הינה הליך פשוט מאוד המבוצע באמצעות אילחוש או הרדמה מקומית והשפעתו מורגשת כבר למחרת היום. היות והבוטקס הינו חומר נספג, השפעתו נשארת כשנה ולאחר מכן יש לבצע שוב את ההליך.
מלבד הבוטקס קיימות כיום שיטות נוספות כמו משחות להרחקת זיעה או מכשירים חשמליים כמו דריוניק אשר יוצרים שכבת בידוד חשמלית, אולם חסרונם של פתרונות אילו בכך שהם דורשים התעסקות רבה, אינם מתאימים כל אזור ומחזיקים מעמד זמן קצר בלבד.