גניקומסטיה \ גניקומסיה (שדיים אצל גברים)

הקטנת חזה לגברים – יש דבר כזה

ניתוח גניקומסטיה עוזר לגברים רבים אשר מרגישים נבוכים וחסרי ביטחון כתוצאה מעודף שומן ורקמות בחזה.
למי מיועד הניתוח וכיצד הוא מתבצע?

מהו ניתוח גניקומסטיה ?

ראשית, חשוב להגדיר מה משמעות המונח גניקומסטיה. זהו למעשה מונח רפואי שמקורו במילה יוונית שמשמעה "חזה נשי". גניקומסטיה מתרחש אצל גברים וגורם לצמיחת יתר של רקמות שד ושומן. תופעה זו שכיחה בקרב 40 עד 60 אחוז מהגברים, כאשר אצל חלק היא מתרחשת רק בשד אחד ואצל גברים אחרים היא מתקיימת בשני השדיים. זוהי אינה תופעה מסוכנת ולכן הניתוח עצמו מבוסס על הסרת רקמות שומן מהחזה. באמצעות הניתוח יכולים גברים אשר סבלו מהתופעה להשיג חזה שטוח ומוצק יותר.

למי מתאים ניתוח גניקומסטיה ?

ישנם מחקרים הטוענים כי גניקומסטיה נגרמת כתוצאה מצריכת אלכוהול או סמים, כתוצאה משינויים הורמונאליים, שינויים במשקל ותרופות שונות. לכן, לפני שניגשים לניתוח חשוב לעבור אבחון מקיף אצל מנתח פלסטי על מנת שיבדוק האם ניתן לשייך את התופעה לסיבה מסוימת, או שמקור התופעה הוא תורשתי. לאחר האבחון אצל מנתח פלסטי ניתן להתקדם לניתוח עצמו. גניקומסטיה יכולה להתפתח כבר בילדות, אולם התופעה יכולה להתפתח בגילאים שונים, אפילו בגילאים מבוגרים מאוד. למרבה המזל ניתן לבצע את ניתוח הגניקומסטיה כבר מגיל 13 לערך.

כיצד מתבצע ניתוח גניקומסטיה ?

לאחר שהמנתח הפלסטי אבחן את הסיבה להיווצרות גניקומסטיה, ופסל כל חשש לבעיה רפואית, ניתן לעבור הלאה להתאמת שיטת הניתוח למקרה הספציפי של כל גבר, בהתאם לכמות רקמות השומן העודפות בחזה. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ויכול להימשך בין שעה לשלוש שעות, תלוי במצב. ניתן לחלק גניקומסטיה לשלוש דרגות עיקריות: מצב בו קיימת רקמת שד סביב העטרה בלבד, גניקומסטיה המפוזרת על אזור החזה ללא גבול ברור וגניקומסטיה מפותחת הגורמת גם ליצירת עודפי עור (מצב זה כבר מדמה שדיים אמיתיים). את הניתוח ניתן לעשות או על ידי חיתוך העטרה והסרת השומן העודף, או על ידי שימוש בטכניקת שאיבת שומן. במידה ומדובר בדרגה מפותחת יותר של גניקומסטיה נעזרים בשיטות הדומות להקטנת חזה נשי, ואז יש צורך בחתכים גדולים יותר העלולים להותיר צלקות.

במה כרוכה ההחלמה מניתוח גניקומסטיה ?

לרוב יש להישאר לילה באשפוז לאחר הניתוח. בימים הראשונים רוב הטופלים סובלים מכאבים ואי נוחות. משככי כאבים אמורים לעזור להקלת הכאב, ומומלץ להיעזר באדם קרוב בימים הראשונים על מנת להקל על פעילויות יומיומיות כמו הכנת אוכל ונסיעה באוטו. לאחר הניתוח מומלץ לחבוש גופיית לחץ או רצועה אלסטית, כאשר חשוב להקפיד על מנוחה בימים הראשונים ולא לעסוק בפעילות פיזית מאומצת. בהתאם להוראות הרופא יש לחזור לביקורת והסרת תפרים במידה ויש. על מנת שלא להתאכזב מהתוצאות חשוב לתאם את הציפיות מראש את הרופא, כאשר ברוב המקרים התוצאות ברורות רק לאחר כמה חודשים. כמו כל ניתוח עלולות להופיע תופעות לוואי כגון זיהום מקומי,  ירידה בתחושה באזור, צלקות גסות וא-סימטריה.